Solární potenciál Ústeckého kraje: datové podklady pro tvorbu budoucích metodik a rámců v energetickém sektoru (Solar)
Solární energie je čistým zdrojem energie a ideální způsob, jak tuto energii využít v urbanizovaných oblastech, je umístění fotovoltaických panelů na střechy budov. Vzhledem k výkyvům v množství takto vygenerované energie je nutné ke správnému fungování v rámci větších územních celků znát potenciální množství vyrobené energie jednotlivých střech a návaznost na další energetickou infrastrukturu.
Cílem projektu Solar je vytvoření datových podkladů, které umožní efektivnější dosažení energetické soběstačnosti a pomohou při přípravě regulačních rámců v energetickém sektoru. Konkrétní cíle jsou:
- vytvořit detailní mapu solárního potenciálu zohledňující meziroční výkyvy meteorologických podmínek,
- identifikovat nejvhodnější místa pro umístění solárních panelů,
- propojit tyto data s informacemi o navazující infrastruktuře,
- vytvořit webový nástroj, který umožní prohlížení datové sady.
Hlavním výsledkem projektu bude datová sada obsahující velmi přesnou vrstvu solárního potenciálu pro Ústecký kraj, která bude provázána s navazující energetickou infrastrukturou. Výsledné solární mapy budou prezentovány na datovém portále Ústeckého kraje Portabo a na Národním geoportále INSPIRE. Předpokládá se, že dalším výstupem bude motivace občanů Ústeckého kraje k investicím do střešních solárních panelů. Díky tomu by mělo dojít k úsporám energií a paliv, k následnému lokálnímu snížení emisí, a v konečném důsledku k rychlejší transformaci a modernizaci v energetickém sektoru Ústeckého kraje.
Vedoucí projektu: Česká zemědělská univerzita, fakulta životního prostředí (ČZU FŽP)
Další partneři: Česká informační agentura životního prostředí (CENIA)
Doba realizace: duben 2023–prosinec 2025
Celkový rozpočet projektu: 11 109 397 kč
Kontakt: Luděk Hloušek, ludek.hlousek@cenia.cz