EMČO

Emise skleníkových plynů z čistíren odpadních vod a možnosti jejich snížení (EMČO, 2023 – 2026)

Přesto, že při čištění odpadních vod vzniká významné množství skleníkových plynů (CH4, N2O, CO2), není jejich monitoring detailně centrálně nastaven. Ve velkých čistírnách odpadních vod (ČOV) je sice zavedeno spalování CH4 z vyhnívacích nádrží, v dalších technologických stupních však emise sledovány nejsou, a to i za situace, kdy jsou významná kvanta skleníkových plynů emitována také z „aerobních“ stupňů, např. z volných hladin aktivačních nádrží či dosazovacích nádrží. V případě menších ČOV se dá říci, že emise nejsou pod kontrolou vůbec, a obdobná situace nastává i v případě N2O, který dnes není monitorován v žádných ČOV.

Hlavním cílem projektu je proto na základě testování na modelovém/poloprovozním zařízení (tzn. modelováním provozních parametrů) definovat podmínky, za kterých lze ČOV provozovat s nižšími emisemi skleníkových plynů při zachování dostatečné účinnosti čištění odpadních vod. Modelovým (poloprovozním) zařízením bude ČOV, která bude provozována v areálu VÚV TGM, v.v.i. jako domovní čistírna odpadních vod napojená na reálnou odpadní vodu s běžnými hodnotami komunálního znečištění.

Dílčím cílem projektu je také měřením stanovit emise CH4 a N2O z reálných komunálních ČOV. Na základě takto naměřených hodnot budou stanoveny emisní faktory pro jednotlivé plyny, které následně přispějí ke zpřesnění národních inventur skleníkových plynů pro příslušnou zdrojovou kategorii. Měření budou provedena zejména na technologiích, které jsou v ČR nejvíce zastoupeny a mají významné podíly na objemu zpracovávaných odpadních vod v ČR.

Vedoucí projektu: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i. (VÚV TGM)

Další partneři:

  • Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. (VÚZT),
  • Česká informační agentura životního prostředí (CENIA)

Doba realizace: duben 2023–březen 2026

Celkový rozpočet projektu: 9 864 782 Kč (podpora 8 384 458 Kč)

Vedoucí projektu:
Miroslav Havránek, miroslav.havranek@cenia.cz