Ekonomické aspekty sanace kontaminovaných míst a brownfieldů z pohledu veřejné správy

Ekonomické aspekty sanace kontaminovaných míst a brownfieldů z pohledu veřejné správy (EkoAS, 2024 – 2026)

7. veřejná soutěž Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život

Projekt se zaměřuje na vytvoření inovativních nástrojů, návrhů postupů a aktualizací metodických postupů v oblasti kontaminovaných míst. Cílem projektu je nabídkou možných postupů podpořit veřejnou správu v oblasti odstraňování kontaminace brownfieldů a starých ekologických zátěží, a to prostřednictvím výzkumu založeného na ekonomické a databázové analýze.

Výsledky projektu poslouží k posouzení stávající politiky státu v oblasti kontaminace a k navržení koncepce pro management a sanaci kontaminovaných míst a brownfieldů. Tyto návrhy budou zohledňovat únosnost jednotlivých relevantních opatření a povedou k efektivnějšímu přístupu k problematice odstraňování kontaminace a obnovy brownfieldů. Dále projekt poskytne podklady pro rozšíření databáze SEKM a své využití najde také v rámci MŽP. V provozované databázi SEKM je k dispozici řada technických informací o provedených nápravných opatření. V současné době však systém pracuje spíše na principu podrobné evidence jednotných záměrů, hlavním cílem tohoto projektu je tedy navrhnout takové inovace SEKM, aby mohl být více využíván jako efektivní nástroj pro rozhodování o případné dekontaminaci daného území.

Předmět řešení a výzkumné činnosti je rozdělen do čtyř tematických pracovních oblastí a jednotlivých dílčích pracovních úkolů, které reflektují ucelené oblasti v řešeném tématu. Pátou – organizační – pracovní oblastí je Řízení projektu:

  1. Ekonomická analýza oceňování veřejných statků a nákladů na sanace a nástroj pro rozhodování o nákladech
    Cílem této části projektu je podpořit výkon veřejné správy v problematice kontaminovaných míst a brownfieldů, především z hlediska ekonomické únosnosti jednotlivých relevantních opatření.
  2. Podklady pro vyhledávání a publikování parametrů sanací KM a rozhodování o nákladech
    V této tematické oblasti je cílem navrhnout typologii/katalogizaci sanačních metod pro použití typů jako vyhledávacího/filtrovacího parametru a sestavit nákladové parametry sanací pro nástroj – modul – pro rozhodování MŽP a vytvořit publikační a reportingový nástroj v podobě mapy s odborným obsahem prezentující územní distribuci nákladů na sanaci a scénářů snižování kontaminační zátěže.
  3. Předběžný průzkum/audit neprozkoumaných lokalit prováděný na základě nových srovnávacích kritérií a aktualizace metodického pokynu
    Cílem je navrhnout nová srovnávací kritéria pro posuzování koncentrací škodlivin v zeminách, podzemních vodách a půdním vzduchu v závislosti na způsobu funkčního využívání území pro aktualizaci MP Indikátory případně pro návrh nového MP, který jej nahradí.
  4. Státní politika a koncepce redukce kontaminační zátěže a prezentace novinek v metodických pokynech MŽP
    Cílem je vypracovat rešerši české a mezinárodní legislativy a vyhodnotit vývoj veřejného financování v oblasti snižování kontaminační zátěže z kontaminovaných lokalit a brownfieldů a souhrnně vyhodnotit relevantní politiku státu v období 2004-2023; vypracovat návrh koncepce pro management a sanaci KM a brownfieldů v ČR v horizontech 2030, 2040, 2050. Vypracovat a s odbornou veřejností projednat návrhy aktualizovaných metodických pokynů MŽP a seznámit ji s dalšími výstupy projektu.
  5. Řízení projektu
    Zajištění vedení a koordinace projektu mezi spoluřešiteli projektu a zastupování projektu vůči TAČR a aplikačnímu garantovi a zajištění operativní koordinace projektu na denní bázi.

Hlavní řešitel projektu:
• Česká informační agentura životního prostředí

Partneři projektu:
• Fakulta hornicko-geologická, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava,
• AQD-envitest, s.r.o.

Registrační číslo projektu:
• SS07010039

Vedoucí projektu:
Jiří Valta, jiri.valta@cenia.cz