Aktivity projektu Wildfire CE

V důsledku změny klimatu se zvyšuje hrozba vzniku požárů a z toho vyplývající nebezpečí pro obyvatele a pro životní prostředí. Lesní požáry v příhraničních regionech napříč Evropou zdůraznily potřebu větší spolupráce a dostupnosti informací a datových podkladů, které jsou důležité jak pro rychlé provedení záchranného zásahu, tak i pro vymezení míst, kde je z důvodů například sucha ohrožení požárem nejvyšší. Nedostatek podrobných a aktuálních informací ohledně typu porostu, krajinného pokryvu, potenciálu šíření požáru, přístupových cest, hasebních zdrojů a rozdílných regionálních přístupech k hodnocení rizika požárů představuje celou řadu výzev při zvládání této hrozby. Proto v současné době vzniká přeshraniční systém včasného varování proti lesním požárům, na jehož budování v rámci projektu Wildfire CE spolupracuje také Česká informační agentura životního prostředí.

Konkrétní aktivity projektu, na kterých se CENIA podílí, lze shrnout do tří oblastí:

  • Organizace kick-off meetingů v pilotních oblastech ČR
  • Zpracování přehledu dostupnosti dat potřebných pro projekt za všechny partnerské státy zúčastněné na projektu
  • Zpracování přehledu legislativních pravidel platných v ČR týkajících se činností souvisejících s náplní projektu

Kick-off meetingy se uskutečnily 18.10.2024 v NP Podyjí a 11.11.2024 v NP České Švýcarsko. Kromě tuzemských partnerů projektu (CENIA a CzechGlobe) se jich zúčastnili i přidružení partneři – zástupci správ uvedených národních parků, představitelé Hasičského záchranného sboru ČR, zástupci státní správy a samosprávy, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a další odborníci.

Přednesené prezentace jsou dostupné zde:

Přehled dostupnosti dat zastřešuje CENIA v rámci celého projektu. Ve spolupráci se zahraničními partnery vytváří souhrnný seznam prostorových datových sad a jednotlivých vrstev potřebných pro projekt a existujících v jednotlivých zemích včetně základních metadatových údajů (struktura a formát dat, souřadnicový systém, úroveň přesnosti, legislativní omezení využití dat, odkazy na mapové služby atd.) Shromažďuje informace jak o datech obecně topografických, tak i o datech potřebných pro potenciální hasičské zásahy (např. lesní cesty s klasifikací dle jejich únosnosti) a datech potřebných pro modelování rizika vzniku a případného šíření požárů (detailní klasifikace druhu a stavu lesa atd.)

Aktuální stav prací na projektu a úkoly pro nejbližší období disktuovali partneři projektu na 2. projektovém meetingu, který se konal 6.-7.11.2024 ve slovinské Ajdovščině. V úvodu se uskutečnilo jednání Steering group, na které navázalo řešení otázek projektového managementu. V dalších fázích jednání řešil projektový tým zpřesnění vymezení pilot sites a pilot regions dle specifikace NUTS3 a dostupnost dat připravovaných jednotlivými partnery. Na základě jednání byl upřesňován postup pro finalizaci výstupů za první období projektu. Součástí meetingu byla i exkurze s odborným výkladem do blízké oblasti postižené rozsáhlým lesním požárem v roce 2022 (více než 3000 ha), který zasáhl obě strany slovinsko – italské hranice. Na závěr účastníci setkání navštívili středisko civilní obrany.

Příští projektový meeting budou organizovat čeští partneři (CENIA a CzechGlobe) ve Znojmě v květnu 2025.

Představení projektu v pilotní oblasti NP České Švýcarsko