Skrýt nabídku

Navigační cesta

Titulní strana > Ekoznačení > Ekologicky šetrné výrobky > Ekoznačení pro spotřebitele

Ekoznačení pro spotřebitele

Ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek/služba a Ekoznačka EU jsou zárukou ekologické šetrnosti, zdravotní nezávadnosti a kvality u produktů, které jsou jimi označeny. Umožňují Vám nakupovat s jistotou. Věrohodnost ekoznaček je garantována Ministerstvem životního prostředí.

Loga ekoznačení České republiky a Evropské unie

Logo ekoznačky ČR Logo ekoznačky ČR Logo ekoznačky EU


Ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek a Ekoznačka EU přinášejí spotřebiteli:

  • věrohodnou a srozumitelnou informaci o vlastnostech výrobku a o jeho vlivu na životní prostředí,
  • záruku, že u označeného výrobku jsou omezeny nepříznivé vlivy na životní prostředí,
  • záruku zdravotní nezávadnosti a kvality produktu,
  • snadnější orientaci na trhu v široké škále téměř rovnocenných výrobků se stejnou funkcí,
  • úsporu peněz, protože je zaručena jejich kvalita a trvanlivost.

Abyste si mohli být jistí, že místo ekologického zajíce v pytli dostanete za své peníze skutečně ekologicky šetrnější zboží, pomůže vám, když jsou tyto produkty snadno a spolehlivě rozeznatelné. Ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek a Ekoznačka EU jsou značkami, díky kterým ekologicky šetrnější produkty spolehlivě poznáte a kterým můžete důvěřovat.

Spektrum certifikovaných ekologicky šetrných výrobků je velmi široké – od toaletního papíru či nátěrové hmoty přes teplovodní kotle a čisticí prostředky až po ekologicky šetrné služby, které nabízí turistický ruch či školství, viz seznam všech produktových kategorií.

Pravidelně aktualizovaný seznam všech označených výrobků i požadavků (kritérií), které musí takové výrobky splňovat, najdete v databázi označených produktů.

Podrobnější informace o pravidlech udělování ekoznaček najdete na stránce Jak ekoznačení funguje.

Obdobných ekoznaček existuje samozřejmě více. Z ostatních se na českém trhu můžeme nejčastěji setkat s výrobky označenými německým Modrým Andělem, skandinávskou Severskou labutí nebo slovenským Environmentálně vhodným produktem.

Máte dotaz? Dříve, než se zeptáte nás, zkontrolujte, zda se odpověď již nenachází mezi Odpověďmi na často kladené dotazy (FAQ).


Zpět na stránku O ekoznačení