Skrýt nabídku

Navigační cesta

Titulní strana > ARCHIV > Ekologicky šetrná služba a Program Česká kvalita

Ekologicky šetrná služba a Program Česká kvalita

ilustrace

Součástí Programu Česká kvalita (www.npj.cz) se po ekoznačce Ekologicky šetrný výrobek stala i ekoznačka Ekologicky šetrná služba. Při této příležitosti pořádá Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci s Radou Kvality ČR a řídícím výborem Programu Česká kvalita 19. srpna tiskovou konferenci.

Logem Ekologicky šetrná služba se mohou pochlubit ti poskytovatelé některých služeb, kteří prokáží, že jednají v souladu se zásadami snižování negativního dopadu na životní prostředí i s ohledem na zdraví svých zákazníků. Nejedná se o novou ekoznačku na našem trhu, ale o další směr, kterým se ubírá v roce 1994 založený Národní program environmentálního značení.

V kategoriích služeb jsou pečlivě identifikovány a vybírány ty, jejichž dopad na životní prostředí je značný a zároveň jej lze poměrně snadno zmírnit. Po vzoru zahraničních programů udílení ekoznačky bylo možné získat právo užívat logo Ekologicky šetrná služba pro ubytovací zařízení (hotely, pensiony, horské chaty apod.) a kempy. Mezi dalšími pak přibyly školy a obchody, v přípravě jsou kritéria pro hodnocení kancelářských provozů a tiskáren.

Ekoznačka EU – Květina – která se udílí i v ČR, dokonce zaznamenala největší úspěch právě mezi provozovateli ubytovacích zařízení. V celé EU je tak na 50 kempů s ekoznačkou a přes 200 hotelů, penzionů, BaB apod.

Mezi prvními, kteří se v České republice chopili příležitosti získat ekoznačku byli právě provozovatelé turistických ubytovacích zařízení. Právo užívat ekoznačku (Ekologicky šetrná služba nebo Květina) mají:

  1. Hotel Adalbert, Praha, který má právo používat logo Ekologicky šetrná služba i Květina.
  2. Autocamp Oasa, Staňkov u Třeboně, který používá logo Květiny.
  3. Zátoňské Dvory u Českého Krumlova, který používá logo Květiny.
  4. Mamaison Residence Belgická, Praha, která stejně jako první oceněný používá obě dvě ekoznačky.
  5. Pension Jelen, Vranov nad Dyjí, který používá logo Květiny.
  6. Vzdělávací Centrum Veronica, Hostětín, který nese ekoznačku Ekologicky šetrná služba.
  7. Chateau Mcely, Mcely, který používá logo Květiny.
  8. Hotel Irida, Plzeň, který používá logo Květiny.
  9. Pension Jana, Děčín, který používá logo Květiny.

Více naleznete na www.ekoznacka.cz